Oberża PRL® SokolecAtrakcje turystyczne

Okolica, w której znajduje się nasza Oberża PRL® obfituje w wiele atrakcji turystycznych. W promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów znajdą Państwo szereg miejsc wartych odwiedzenia. Odległości i czasy dojazdu podane szacunkowo na podstawie map Google'a.


Podziemny Kompleks Osówka, Kolce, odległość 7,3 km, (dojazd 13 minut)


Kompleks Osówka znajduje się w górach obok miejscowości Kolce i miejscowości Sierpnica. Prace nad jego budową, hitlerowcy rozpoczęli w 1943r. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. W wyniku prac powstał ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal. Zobacz więcej: www.osowka.plMuzeum Sztolni Walimskich, Walim, odległość 6,7 km, (dojazd 9 minut)


Zapraszamy Państwa do zwiedzenia jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczego obiektu militarnego na terenie Gór Sowich - kompleksu Rzeczka w Walimiu. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Dziś jednak udało nam się stworzyć możliwości, aby i Państwo mogli w sposób bezpieczny poznać choć część projektu "Riese". Zobacz więcej: www.sztolnie.plPodziemny Kompleks Olbrzym (Riese), Włodarz, odległość 10,7 km, (dojazd 15 minut)


1943 rok - rozpoczęła się budowa o kryptonimie „Riese”, czyli „Olbrzym”. Tu, w mocno pofałdowanych, zalesionych górach miały powstać potężne, podziemne, odporne na bombardowania pomieszczenia dla Hitlera, dla dowództwa wojsk lądowych (OKH), lotniczych (OKL), dla Reichsführera SS, dla ministra spraw zagranicznych, itp. Według informacji podanej przez Anthon Dalmus- głównego energetyka „Riese”- miało tu zamieszkać około 40 tysięcy ludzi. Niewiarygodne!? Zobacz więcej: www.wlodarz.plMuzeum Kopalni Nowa Ruda – Podziemna Trasa turystyczna, odległość 9,9 km, (dojazd 12 minut)


Muzeum Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda oferuje 1,5-godzinną wycieczkę do podziemnych wyrobisk. Wyposażeni w górnicze hełmy i akumulatorowe lampy górnicze możemy wejść do podziemnych wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m. Przewodnik zaprezentuje nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśni stosowane niegdyś metody pracy górników. Można tu też zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Dziś przejażdżka wagonikami podziemnej kolejki stanowi wielką atrakcję dla zwiedzających kopalnie turystów. Zobacz więcej: www.kopalnia-muzeum.plZamek Grodno, Zagórze Śląskie, odległość 15,4 km, (dojazd 19 minut)


Wierzchołek góry Choina zajmują pozostałości zamku Grodno, zaliczane do najpiękniejszych ruin Śląska. Budowę rozpoczął prawdopodobnie Bolesław Wysoki w 1198 r. Pierwsza nazwa brzmiała Kinsberg. Bolko I Świdnicki zwany Surowym miał tu zameczek myśliwski, który w połowie XIV w. został rozbudowany przez ostatniego świdnickiego Piasta, Bolka II Małego. W dolinie pod zamkiem znajduje się jezioro Bystrzyckie z tamą. Zobacz więcej: www.zamekgrodno.plZamek Książ, Wałbrzych, odległość 32,4 km, (dojazd 38 minut)


Zamek Książ, Perła Dolnego Śląska, to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Znajduje się na obrzeżach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu zamkowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski. Zobacz więcej: www.ksiaz.walbrzych.plPalmiarnia, Wałbrzych, odległość 30,2 km, (dojazd 34 minuty)


Wałbrzyska palmiarnia znajduje się w pobliżu Zamku Książ. Ten niecodzienny obiekt pochodzący z drugiej dekady XX wieku przyciąga turystów bogatym zbiorem unikatowej roślinności. Na powierzchni około 1900 m2 zgromadzono około 80 gatunków roślin z całego świata. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny. Jest tu również kawiarenka "Pod Tropikiem”. Jeśli więc świat botaniki nie jest ci obojętny i lubisz kwiaty, musisz odwiedzić to miejsce. Zobacz więcej: www.ksiaz.walbrzych.pl/palmiarniaSzczawno-Zdrój, odległość 30 km, (dojazd 40 minut)


Uzdrowiskowe miasto graniczące z Wałbrzychem. Obdarzone przez przyrodę w przepiękny krajobraz, łagodny podgórski mikroklimat, czyste powietrze, mające uzdrowicielską moc wody mineralne. Trasy spacerowe kuszą urodą o każdej porze roku: wiosną urzekają pachnące rododendronami i azaliami aleje Parku Zdrojowego, latem piękno swe roztacza Park Szwedzki pełen rzadkich okazów roślinności, jesień zaskakuje gamą pastelowych barw, których paletę przedstawia wzgórze Gedymina, zimą cisza i wszechobecna piękna, trwała biel czyni z miasteczka baśniową krainę. Zobacz więcej: www.szczawno-zdroj.plInne atrakcje turystyczne


Wymienione wyżej atrakcyjne turystycznie miejsca są oczywiście jednymi z wielu znajdujących się na naszym terenie. Innymi wartymi polecenia są również: Zalew w Radkowie (odległość 28 km, dojazd 35 minut), Sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach (odległość 26 km, dojazd 31 minut), Twierdza w Srebrnej Górze (odległość 23 km, dojazd 29 minut), Twierdza Kłodzko (odległość 32 km, dojazd 33 minuty), Kopalnia Złota w Złotym Stoku (odległość 52 km, dojazd 55 minut), Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (odległość 69 km, dojazd 1 godzina 12 minut).
Dla wielbicieli turystyki pieszej polecamy: Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Błędne Skały oraz Szczeliniec.